Dr. Michael Sanderson
Program Director
sanderm@email.arizona.edu

Pennie Liebig
Program Coordinator
genomics@email.arizona.edu

IGERT Program in Genomics
University of Arizona
Biosciences West. 328
1041 E. Lowell Street
Tucson, AZ 85721-0088
Tel: 520-626-0988
Fax: 520-621-9190




IGERT Recruitment Program

IGERT.org


IGERT PROGRAM IN GENOMICS FELLOWS


2007-2008 Cohort
Latifa Borgelin - Ecology and Evolutionary Biology
Christopher Cabello - Medicinal Chemistry
Patrick Degnan - Ecology and Evolutionary Biology
Amanda Durbak - Plant Sciences
David Jarvis - Plant Sciences
Erin Kelleher - Ecology and Evolutionary Biology
Vincent Martinson - Insect Science
Chinedu Nworu - Cell Biology and Anatomy
Ellen Suurmeyer - Ecology and Evolutionary Biology
Jana U'Ren - Plant Sciences
Kevin Vogel - Ecology and Evolutionary Biology

2006-2007 Cohort

Chris Bauer - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Latifa Borgelin - Ecology and Evolutionary Biology
Christopher Cabello - Medicinal Chemistry
Patrick Degnan - Ecology and Evolutionary Biology
Amanda Durbak - Plant Sciences
Tamara Haselkorn - Ecology and Evolutionary Biology
Michele Hoffman - Plant Sciences
David Jarvis - Plant Sciences
Maggie Keck - Physiological Sciences
Erin Kelleher - Ecology and Evolutionary Biology
Lisa Kent - Ecology and Evolutionary Biology
Vincent Martinson - Insect Science
Eric McDowell - Plant Sciences
Chinedu Nworu - Cell Biology and Anatomy
Katie Olson - Genetics
Andrew Paek - Molecular and Cellular Biology
Adriana Racolta - Molecular and Cellular Biology
Ellen Suurmeyer - Ecology and Evolutionary Biology
Jana U'Ren - Plant Sciences
Kevin Vogel - Ecology and Evolutionary Biology
Travis Wheeler - Computer Science

2005-2006 Cohort
Darren Ames - Plant Sciences
Bridget Barker - Plant Sciences
Latifa Borgelin - Ecology and Evolutionary Biology
Patrick Degnan - Ecology and Evolutionary Biology
Luke DeLorme - Computer Science
Amanda Durbak - Plant Sciences
Jeffery Good - Ecology and Evolutionary Biology
Tamara Haselkorn - Ecology and Evolutionary Biology
Celine Hayden - Plant Sciences
Damian Junk - Cancer Biology
Maggie Keck - Physiological Sciences
Erin Kelleher - Ecology and Evolutionary Biology
Lisa Kent - Ecology and Evolutionary Biology
Eric McDowell - Plant Sciences
David Morales - Applied Mathematics
Andrew Paek - Molecular and Cellular Biology
Adriana Racolta - Molecular and Cellular Biology
Laura Reed - Ecology and Evolutionary Biology
Christian Roessler - Biological Chemistry
Kevin Vogel - Ecology and Evolutionary Biology
Joel Wertheim - Ecology and Evolutionary Biology
Travis Wheeler - Computer Science

2004-2005 Cohort                                                                                                                                                      RETURN TO TOP
Darren Ames - Plant Sciences
Bridget Barker - Plant Sciences
Alexander Bobbs - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Kathryn Brayer - Pharmaceutical Sciences
Laura Carsten - Ecology and Evolutionary Biology
Patrick Degnan - Ecology and Evolutionary Biology
Luke DeLorme - Computer Science
Amanda Durbak - Plant Sciences
Jeffery Good - Ecology and Evolutionary Biology
Joanna Gress - Plant Sciences
Thomas Hartl - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Tamara Haselkorn - Ecology and Evolutionary Biology
Celine Hayden - Plant Sciences
Erin Kelleher - Ecology and Evolutionary Biology
Jay Konieczka - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Michael Nodine - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Christopher Pappas - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Maya Metni Pilkington - Anthropology
Jacob Russell - Ecology and Evolutionary Biology
Tovah Salcedo - Ecology and Evolutionary Biology
Christopher Schoff - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Joel Wertheim - Ecology and Evolutionary Biology
Travis Wheeler - Computer Science

2003-2004 Cohort
Kathryn Brayer - Pharmaceutical Sciences
Alexander Bobbs - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Asher Cutter - Ecology and Evolutionary Biology
Melissa Dellos - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Anne Estes - Ecology and Evolutionary Biology
Jeffery Good - Ecology and Evolutionary Biology
Joanna Gress - Plant Sciences
Thomas Hartl - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Jay Konieczka - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Heather Maughan - Ecology and Evolutionary Biology
Michael Nodine - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Christopher Pappas - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Bret Payseur - Ecology and Evolutionary Biology
Maya Menti Pilkington - Anthropology
Laura Reed - Ecology and Evolutionary Biology
Jacob Russell - Ecology and Evolutionary Biology
Tovah Salcedo - Ecology and Evolutionary Biology
Matthew Saunders - Ecology and Evolutionary Biology
Christopher Schoff - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Rebecca Spokony - Insect Science
Dean Starrett - Computer Science
Travis Wheeler - Computer Science

2002-2003 Cohort
Asher Cutter - Ecology and Evolutionary Biology
Melissa Dellos - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Anne Estes - Ecology and Evolutionary Biology
Jeffery Good - Ecology and Evolutionary Biology
Thomas Hartl - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Heather Maughn - Ecology and Evolutionary Biology
Michael Nodine - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Christopher Pappas - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Bret Payseur - Ecology and Evolutionary Biology
Robert Reed - Ecology and Evolutionary Biology
Tovah Salcedo - Ecology and Evolutionary Biology
Christopher Schoff - Biochemistry, Molecular and Cellular Biology
Jannine Strempel - Genetics
Elizabeth Wood - Ecology and Evolutionary Biology


                                                                                                                                                                                           RETURN TO TOP